Meble z drewna w pokoju dziecięcym – dlaczego warto?

Meble wykonuje się dziś z bardzo wielu różnych materiałów – od tworzyw sztucznych jak plastik, poprzez ciekawy metal, wszelkie wyroby z drewna, aż po lite, tradycyjne drewno. Co więcej, to ostatnie rozwiązanie traci na wartości, choć całkiem niesłusznie – drewniane meble do dziecięcego pokoju to wybór bardzo ekologiczny, ekonomiczny, a także zapewniający wysoką estetykę i bezpieczeństwo. Warto więc przemyśleć kupno drewnianych mebli dla dziecka.

Bliskość natury

Coraz ważniejsze staje się dla nas jako społeczeństwa dokonywanie wyborów, które nie obciążają środowiska naturalnego i pozwalają przyrodzie nieco odetchnąć. Trudno wyobrazić sobie mniej szkodliwy materiał, niż drewno – całkowicie się rozkłada, nie wydziela szkodliwych związków chemicznych, jego produkcja nie zanieczyszcza środowiska, a co więcej, wystarcza na długie lata. Dlatego właśnie pokój dziecięcy utrzymany w naturalnej, drewnianej stylistyce jest rozwiązaniem niezwykle ekologicznym. Drewniane meble są solidne, odpowiednio pielęgnowane nie chłoną wilgoci, nie zbierają kurzu, nie powodują alergii. Dziecko może je dowolnie eksploatować, a to, co niszczy sztuczne meble, na drewnianych często nie pozostawia nawet głębszej rysy.

Ciekawy design

Każde drewno jest inne – wbrew pozorom jego gatunki bardzo różnią się odcieniami, kolorami, deseniem. Każde jednak tworzy miłe wrażenie bliskości natury, buduje wnętrze piękne, przytulne i ciepłe. Do dziecięcych pokoi chętnie wybieramy jasne drewno, na przykład lipę, choć nie jest to regułą zawsze obowiązującą. Można również zdecydować się na mieszanki drewna różnego rodzaju.

Estetyczne meble dziecięce

Od kilku lat nie słabnie zainteresowanie drewnianymi meblami malowanymi na biało – przecieranymi lub gładkimi. Tworzą one piękne, wdzięczne tło dla innych materiałów i kolorów, rozświetlając zarazem dziecięcy pokoik. Można je dowolnie łączyć na przykład z kolorowymi siedziskami krzeseł lub z barwnymi, ceramicznymi gałkami do drzwiczek.

Meble na wiele lat

Prawdziwe drewno, w odróżnieniu od tworzyw sztucznych i płyt z drzewnych wiórów, to inwestycja na całe lata. Prawidłowo impregnowane może wytrzymać z powodzeniem nawet kilkadziesiąt lat, więc dobrze wybrane drewniane meble do pokoju dziecięcego będą w nim stały nadal, gdy dziecko będzie już pełnoletnie. Warto w związku z tym zdecydować się na możliwie uniwersalne modele i kolory. Drewno można również przemalować specjalną farbą, co pozwala zmienić jego wygląd, nie ingerując we właściwości. Meble z drewna są naprawdę solidne, a co za tym idzie, dość kosztowne – jednak w dalszej perspektywie jest to naprawdę dobra, słuszna inwestycja. O wiele bardziej opłacalne jest kupienie porządnych mebli na lata, niż wymienianie ich co jakiś czas. Jest to więc tylko pozornie drogie rozwiązanie.