Jak wykreować tematyczny pokój dla dziecka?

Może się wydawać, że pokój dla dziecka nie jest niczym innym, jak tylko kolejnym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu, a tym samym nie musimy przywiązywać szczególnie dużej wagi do jego wystroju. Tymczasem okazuje się, że ma on do odegrania wyjątkowo ważną rolę i nie ma tu znaczenia, czy jest zamieszkiwany przez chłopca, czy też przez dziewczynkę.

To właśnie w swoim pokoju dzieci bawią się, uczą i odpoczywają, tu też przyjmują swoich pierwszych gości i szukają schronienia, gdy nie wszystkie wydarzenia rozgrywają się po ich myśli. Trudno dziwić się więc, że pokój dziecięcy staje się ważny także ze względu na to, że jest przestrzenią, w której szanowana jest dziecięca prywatność, a maluchy przywiązują wyjątkowo dużą wagę do własnej przestrzeni. Jeśli rodzice zastanawiają się nad tym, w jaki sposób jeszcze bardziej uatrakcyjnić dziecięcą przestrzeń, jednym z ciekawszych pomysłów jest stworzenie dzieciom pokoju tematycznego. Ten odwołuje się do zainteresowań swoich małych właścicieli, nic zatem dziwnego, że staje się im szczególnie bliski. Co ważne, jego urządzenie nie jest wcale skomplikowanym zadaniem.

Rozmowa z dzieckiem

Decyzja o takim rozwiązaniu wymaga jednak pewnych przygotowań, a jednym z najważniejszych kroków wydaje się w tym kontekście rozmowa z samym maluchem. To właśnie dziecko będzie panowało w pokoju tematycznym, ono więc ma się w nim czuć możliwie jak najlepiej. Warto więc spytać się je o jego wizję, a zwłaszcza o to, co w jego przekonaniu powinno się znaleźć w takim pokoju. Oczywiście, rodzic może zasugerować także te rozwiązania, które sam uważa za właściwe, jeśli jednak obie strony będą współpracować, możemy mieć pewność, że pokój będzie spełniał swoje funkcje.

Przytulny pokój

Podstawowe wyposażenie pokoju

Podczas samego wyposażania pokoju tematycznego, pierwszym krokiem powinno być dokonanie jego podziału na strefy. Ma to naprawdę duże znaczenie i powinno być realizowane nawet, jeśli mamy do czynienia z niewielką przestrzenią. Pierwsza z trzech stref, które wymagają uwzględnienia, jest strefa wypoczynku, a więc ta, do której przynależy łózko. Może być ono składane, co pozwoli na zaoszczędzenie miejsca, warto jednak zwracać uwagę na to, aby łózko było wygodne i możliwie atrakcyjne. Kolejną ze stref jest strefa zabawy, zaleca się przy tym, aby nie rezygnować z niej nawet wówczas, gdy nasze dziecko poszło już do szkoły, a tym samym może się wydawać, że wyrosło już z okresu, w którym to właśnie zabawa jest najważniejsza. Ostatnią jest strefa nauki, w której bezwzględnie powinno się znaleźć nie tylko biurko, ale i wygodne krzesło z oparciem.

Jak wprowadzić tematyczność?

Gdy mamy już wstępny podział za sobą, możemy przystąpić do organizacji samego pokoju tematycznego. Tu w pierwszej kolejności wypada zastanowić się nad tym, jaka kolorystyka będzie w nim zachowana, w dalszej zaś – jakie gadżety i akcesoria powinny się w nim znaleźć. Asortyment jest wyjątkowo bogaty, rodzice powinni więc zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby ciekawych ozdób nie pojawiło się za dużo, co sprawi, że pokój przestanie być wyrazisty. Za każdym razem warto też pamiętać o znaczeniu, jakie ma konsultowanie zmian z dzieckiem, nie można bowiem ignorować tego, że ma to być właśnie jego pokój.