Jak zaaranżować pokój bliźniaków w wieku szkolnym?

Pokój bliźniaków jest miejscem dość specyficznym, tu bowiem wszystko jest podwójne. Gdy dzieci są małe, jego aranżacja nie jest zbyt skomplikowana, sytuacja zmienia się jednak, gdy dzieci wchodzą w wiek szkolny. Jasnym staje się to, że w pokoju musi pojawić się wówczas szereg nowych mebli. Nie ma przy tym wątpliwości, że również one muszą wystąpić w podwójnej odsłonie.

Dzieci nieustannie przy tym rosną, a wraz z nimi rośnie też kolekcja zabawek i ubrań. I na nie powinno się znaleźć miejsce, a rodzic musi dołożyć starań, aby pokój bliźniaków, mimo tych zmian, nadal był funkcjonalny i przytulny. Jeśli nie ma możliwości zagwarantowania dzieciom ich własnego pokoju, organizacja przestrzeni staje się sporym wyzwaniem. Potrzeby bliźniaków wcale nie są ograniczone, a korzystanie ze wszystkiego wraz z bratem lub siostrą bywa wyjątkowo kłopotliwe.

Miejsce do spania

Jeśli pokój ma średnią wielkość, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad zakupem łóżka piętrowego. Pozwala ono na dużą oszczędność miejsca, dzięki czemu zyskujemy przestrzeń, która zostanie wykorzystana przez inne meble. Łóżko piętrowe jest meblem, który zwykle budzi zachwyt wśród najmłodszych, choć należy liczyć się z tym, że problematyczne może się okazać dojść do porozumienia na temat tego, kto będzie spał na górze. Jeśli wysokość pokoju pozwala nam na taki manewr, możemy więc zastanowić się nad dwoma łóżkami znajdującymi się na antresoli. W innym przypadku konieczne jest szukanie rozwiązania kompromisowego, a jego znalezienie kosztuje zwykle rodziców i dzieci sporo nerwów. Łóżka na antresoli mają zresztą jeszcze jedną zaletę, która jest trudna do zakwestionowania. Pozwalają na zagospodarowanie górnej części pokoju, dzięki czemu dolna może spełniać szereg dodatkowych funkcji.

Pokój dla bliźniaków

Miejsce do nauki i na książki

Pod antresolą można też postawić biurka kupione z myślą o bliźniakach, choć w takim wypadku wskazane jest zastanowienie się nad zastosowaniem odpowiedniego oświetlenia. Jeśli zdecydujemy się na łóżko piętrowe i mamy wrażenie, że zaczyna nam brakować miejsca, możemy wybrać inne rozwiązanie alternatywne – biurko połączone z regałem. Istnieją specjalne uchwyty, które ułatwiają wcielenie takiego zadania w życie, jeśli zaś wydaje się nam, że w pokoju nie znajdzie się miejsce na dwa biurka, może je zastąpić jednym, większym blatem. Dzięki temu dzieci mogą uczyć się w tym samym czasie siadając po przeciwnych stronach przygotowanego dla nich biurka. Jeszcze innym rozwiązaniem, które jest w stanie spełnić oczekiwania rodziców bliźniaków jest dość nietypowe łóżko piętrowe.

Jego górna część jest przeznaczona do spania, a dolna może być zaaranżowana jako przestrzeń stworzona do nauki, a nawet jako szafa. Oczywiście, w przypadku pokoju bliźniaków musimy liczyć się w takim wypadku z dodatkowym kosztem, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że zysk także będzie podwójny. Jeśli wydaje się nam, że w czasie szkolnej nauki nie znajdziemy miejsca na dodatkową szafę do pokoju, możemy zastanowić się nad innym rozwiązaniem – wspólną garderobą, w której znajdą się dziecięce ubrania. Jeśli szafa rzeczywiście musi się pojawić w pokoju – najlepiej, jeśli będzie ona wąska i płytka.