Urządzanie pokoju dla dziecka: pokój dla niemowlaka

Urządzenie pokoju dziecka to przyjemne zajęcie. Szczególnie gdy pokój będzie przeznaczony dla niemowlaka. Pewnie wiele osób zastanawia się jak umeblować malutki pokój dziecka, wybierać się będzie komody, przewijaki. Podpowiemy więc jak można urządzić pokój dla dziecka i na jakie elementy trzeba będzie zwrócić uwagę.

Trzeba pamiętać, że niemowlę nie potrzebuje mieć wokoło siebie mnóstwa mebli i sprzętów. Tak naprawdę w pokoju dziecka potrzebne będzie łóżeczko do spania a rodzicom kilka akcesoriów, które ułatwia będą codzienną opiekę nad niemowlakiem.

Łóżeczko – co wybrać?

Najbardziej praktyczne, gdy chodzi o pokój niemowlaka są łóżeczka drewniane, będą stabilne można na nich ułożyć przewijak a do szuflad będzie można włożyć zapas pieluch czy dodatkowy komplet pościeli. Standardowe łóżeczka będą w rozmiarze 120 cm na 60 cm. W sklepach są też większe modele, które potem będzie można przerobić na tapczan dla starszego dziecka. Łóżeczko powinno mieć również specjalnie podnoszone i opuszczane dno na kilku wysokościach, tak by dało się je obniżać, gdy dziecko zacznie siadać a potem wstawać. Praktycznym rozwiązaniem jest również opcja pozwalająca na wyciągnie kilku szczebelków.

Meble do pokoju dla niemowlaka: komoda

Na początku w pokoju dziecka nie będzie potrzebna szafa. Wystarczy tam między innymi komoda, w której będzie można trzymać ubranka, pieluchy czy akcesoria pozwalające na pielęgnację dziecka. komoda będzie praktyczna, ponieważ na górze będzie można również położyć przewijak. W sklepach są także specjalnie przygotowywane komody, na których pojawia się wbudowany przewijak. Warto szukać urządzając pokój niemowlaka takiej komody, która ma również pojemne szuflady np. mieszczące dużą paczkę pieluch. Do komody dołączyć będzie można również specjalne organizery, które pozwolą utrzymać porządek w pokoju niemowlaka.

Przewijak niemowlęcy

Meble do pokoju dla niemowlaka: przewijak

Jeśli chodzi o przewijak pojawiają się różne opcje. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na komodę z przewijakiem w pokoju niemowlaka najlepsza opcją będzie specjalny sztywny przewijak z podwyższonymi bokami, który będzie się układać na łóżeczku. Mamy tam jeden minus, a mianowicie to, że jeśli nie mamy przynajmniej jednego boku łóżeczka przy ścianie akcesoria znajdujące się na przewijaku mogą z niego spadać. Rozwiązaniem nieco droższym jest specjalny mobilny przewijak ustawiony na stelażu. Pod nim znajdzie się także miejsce na akcesoria.

Meble w pokoju niemowlaka

Kompletowanie sprzętów niezbędnych w takim pokoju może zająć sporo czasu. Na pewno nie warto będzie tego odkładać na ostatnią chwilę, ponieważ może się okazać, że podjęcie decyzji będzie bardzo trudne między innymi z tego powodu, że wybór mebli jest bardzo duży. Poza tym również nowe meble mają charakterystyczny chemiczny zapach, który przez kilka tygodni będzie się utrzymywał na takich meblach. Dlatego właśnie bardzo ważne będzie to, by meble miały czas na to, by tego charakterystycznego zapachu się wyzbyć nim dziecko będzie mogło w takim pokoju zamieszkać.