Bezpieczne meble dla dzieci - jak wybrać?

Jeśli spodziewacie się dziecka to będzie niedługo taki moment, w którym trzeba będzie wybrać meble do dziecięcego pokoju. Obecnie oferta jest niezwykle szeroka i nie do końca wiadomo czym powinniśmy się kierować w czasie zakupu. Estetyka będzie ważna, cena również, ale czynnikiem zasadniczym będzie bezpieczeństwo dziecka i na to trzeba koniecznie zwracać uwagę. Podpowiemy więc jak powinno się wybierać meble do pokoju dziecka.

Najważniejsze będzie bezpieczeństwo

Na pewno dokładacie wszelkich starań, by pokój dziecka wyglądał doskonale, by wybrane kolory były przemyślane. Wybieracie meble o nowoczesnym designie i przystępnej cenie. Nim zdecydujecie się na kupno mebli warto będzie upewnić się, że spełniają normy bezpieczeństwa, które w ramach UE będą obowiązywać. Oczywiście trzeba będzie także sprawdzać jak wizualnie meble się prezentują. Trzeba sprzedawcy dopytać czy meble mają certyfikaty i czy ich trwałość była potwierdzona badaniami w laboratorium.

Na co zwrócić uwagę?

W przypadku mebli dla dziecka nie powinno być wykończenia ostrymi krawędziami. Wszelkie narożniki i części zukosowane powinny być wyeliminowane. Wszelkie szuflady, szafki powinny mieć mechanizm wolnego zamykania, który sprawi że nie będzie dochodziło do przytrzaśnięcia palców. Elementy mechaniczne to jednak nie wszystko na co trzeba zwracać uwagę. Także bardzo ważne będzie to, by meble były bezpieczne dla dziecka, pod kątem chemicznym. To znaczy, że materiały, które wchodzą w kontakt ze skórą dziecka nie powinny mieć metali ciężkich. Wymóg ten będzie dotyczył lakierów jakimi pokryte są drewniane elementy oraz wszelkich tworzyw, z których tworzy się elementy wzmacniające czy dekoracyjne dodatki.

Producent mebli dziecięcych

Sprawdź certyfikaty

Mając na uwadze, że małe dziecko w początkowych miesiącach życia najwięcej czasu spędza w łóżeczku lub kołysce, kupując taki mebel warto będzie zwracać uwagę na to czy producent dbał o wszystkie ważne aspekty. Łóżeczka i kołyski mieszkaniowe podlegają poważnym wymaganiom z grupy norm PN-EN 1130-1 oraz PN-EN 1130-1 [PN-EN 1130-1:2001; PN-EN 1130-2:2001].

Wszystkie łóżeczka i kołyski przygotowywane z drewna a takie są najbardziej popularne nie powinny mieć znaków zgnilizny czy ataku owadów. Zastosowane w produkcji drewno musi być czyste i wolne od biotycznego porażenia.

Łóżeczka dziecięce bądź też łóżeczka składane o długości 900 mm do 1400 mm podlegają regulacjom norm PN-EN 716-1 +A1:2013-06 oraz PN-EN 716-2 +A1:2013-06. Producenci wprowadzają obecnie do sprzedaży łóżeczka, które będzie można przerobić z czasem dla starszego dziecka poprzez demontowanie bocznych ramek ze szczebelkami. W myśl obowiązujących przepisów prawnych, łóżko o długości większej niż 140 cm będzie już traktowane jak łóżko dla dorosłych i podlega innym normom.

Kwestię opakowania, instrukcja, etykieta

Wybierając spośród bogatej oferty mebli dla dzieci można wybrać wiele różnych propozycji. Na pewno trzeba dążyć do tego, by ten wybór był świadomy, by rzeczywiście decydować się na taką propozycję, która zaprezentuje się rzeczywiście wyjątkowo i będzie w stanie nas zachwycić.